5 rad a jeden bonus Ondřeje Homoly začínajícím startupistům

Na začátku podnikání je spoustu elánu a tak je to správně. Chceme změnit svět, dokázat sami sobě a všem lidem okolo nás, že na to máme, že to zvládneme a že to jde, když se chce. Začátky však nejsou zdaleka tak lehké, jak bychom si mnohdy přáli a pokud jsme s podnikáním ještě neměli nikdy co dočinění, přijdou chyby, menší i větší, ale to k podnikání zkrátka patří. Důležité je se nejenom poučit z vlastních chyb, ale také se jim zkusit vyvarovat. A na co je důležité myslet a nepodcenit v úplných začátcích podle Ondřeje Homoly? Přečtěte si 5 rad a jeden bonus, aby se vám s podnikáním začínalo lépe.

Ondřej Homola

  1. Nebát se a jít to zkusit. Není nutno hned končit v zaměstnání. Důležité je začít, nabídnout službu/výrobek prvním zákazníkům a pozorovat, jak budou reagovat.
  2. Podnikání je hodně o pozorování a učení se, jak naši zákazníci či uživatelé na naši službu/produkt reagují. Proto není nutno být ziskový od první chvíle, spoustu technologických startupů dokonce není ziskových dlouhou dobu, stále se učí a zdokonalují svou službu.
  3. Pozor na právní formu, je nutno si uvědomit, že firma ručí celým svým majetkem. Pokud tedy podnikáte jako OSVČ (což je také firma), ručíte i svým bytem, počítačem, autem atp. Pokud tedy můžete způsobit vyšší škodu něž pár tisíc Kč, je vhodné mít založenou nějakou obchodní společnost, třeba s.r.o., a prokazatelně podnikat „na ni“. Do fyzické osoby (OSVČ) také nemůže vstoupit investor či partner.
  4. Být připraven na neúspěchy, které vlastně tvoří většinu času podnikatele. Furt se něco nedaří a jen občas to jde lehce. Podnikání je dost o vystupování ze své komfortní zóny a bojem se svou vlastní psychikou – mám se na to vykašlat a vzít tu práci za XXXX tisíc, kterou mi nabízejí, nebo vydržet a bojovat dál? Z tohoto ohledu je často dobrý nápad přibrat do podnikání parťáka či parťačku, protože ve dvou se to prostě lépe táhne.
  5. Být připraven/a prodávat a „nutit se“ lidem. Bez toho to prostě nejde. I když děláte produkt, který se prodává online, stejně vás nemine spoustu vyjednávání s partnery, dodavateli, distributory atd.

BONUS: Podnikání je o kontaktech a informacích. Rozhodně doporučuji různé inkubátory, akcelerátory, hackatony, meetupy, inovační centra a vlastně cokoliv, kde se setkáváte s dalšími lidmi, ať už podnikateli (výměna zkušeností a kontaktů), nebo potenciálními zaměstnanci, investory, klienty, mentory, partnery i lidmi z veřejné správy, kteří často nezištně a rádi pomohou či poradí. Pamatujte na to, až budete i vy dál, a pomáhejte začínajícím podnikatelům a pomáhejme si všichni mezi sebou. Podaří se nám tak v ČR budovat krásnou podnikatelskou komunitu.

Ondřej Homola