7 doporučení Jakuba Sechtera, aby se vám s podnikáním začínalo lépe

Na začátku podnikání je spoustu elánu a tak je to správně. Chceme změnit svět, dokázat sami sobě a všem lidem okolo nás, že na to máme, že to zvládneme a že to jde, když se chce. Začátky však nejsou zdaleka tak lehké, jak bychom si mnohdy přáli, a pokud jsme s podnikáním ještě neměli nikdy co dočinění, přijdou chyby, menší i větší, ale to k podnikání zkrátka patří. Důležité je se nejenom poučit z vlastních přešlapů, ale také se jim zkusit vyvarovat. A na co je důležité myslet a nepodcenit v úplných začátcích podle Jakuba Sechtera? Přečtěte si 7 odpovědí na obvyklé otázky, které si na začátku podnikání klade téměř každý začínající startupista, aby se vám s podnikáním začínalo lépe.

 

Chci podnikat, ale nevím, jak začít, kde se bere inspirace?
Důležité je mít network zajímavých a podnikavých lidí. Nápady vznikají z náhodných konverzací a sdílení problémů.

Mám skvělý nápad, ale nikomu ho neprozradím. S kým o podnikání mluvit a s kým ne?

Jsem spíš zastáncem sdílení nápadů a získávání feedbacku. Pouze pokud má člověk patentovatelný nápad, možná by neměl rozhlašovat detaily patentu. Čím víc člověk o nápadu mluví, tím spíše se do něj opravdu pustí. Nápad samotný nebývá zlato. Důležitá je především exekuce.

Jdu do toho po hlavě, ono to nějak dopadne. Je lepší mít plán, nebo prostě začít?

Člověk musím především začít, ale už samotné ověřování nápadu je začátek. Rozhodně by se nemělo začínat s exekucí před ověřením, že problém je skutečně palčivý a řešení dobré. Tak by se mohlo stát, že člověk utratí spoustu peněz za vývoj a nakonec zjistí, že jeho produkt nikdo nechce.

Bojím se neúspěchu, jak se k tomu postavit?

Neúspěch je žádaný a chtěný, protože čím dřív se ukáže, že zvolená cesta není ta správná, tím dříve se dá začít pracovat na alternativách. Člověk by se měl neustále snažit svůj nápad zpochybňovat. Když se mu to nepodaří, tím si prokáže, že nápad je dobrý.

Mám motivaci, ale dlouho mi nevydrží, co s tím?

Když člověk nemá motivaci, zřejmě mu na projektu až tak moc nezáleží. Pak je možná lepší od projektu odstoupit, protože pokud vášeň pro projekt není dost velká, aby si zakladatele udržela, zřejmě to není to pravé.

Kde nejčastěji lidi při podnikání chybují a na co si dát pozor?

Lidé se často příliš upínají k řešení problému a zapomínají na problém samotný. Může se ukázat, že vaše řešení není to správné. Pak je dobré udělat krok zpět a zamyslet se, jak jinak by šel ten stejný problém ještě řešit. Je důležité sbírat zpětnou vazbu od cílových zákazníků a dělat rozhodnutí na základě dat.

Je dobré vstoupit do podnikatelského inkubátoru?

Do inkubátoru nebo nějakého zajímavého networku bych šel i kdybych byl podnikatel s desítkami let zkušeností. Vždy je zajímavé dostávat pohled nezaujatých lidí s jinými zkušenostmi.
.
Ať se vám s podnikáním daří!
Jakub Sechter