Tereza Sobotková: Nová kapitola pro Point One ČZU
Na začátku roku 2025 převzala řízení inkubátoru Tereza Sobotková, která se posunula na pozici manažerky po odchodu Markéty Fejtové na konci roku. Terka není v týmu Point One žádný nováček, ale stará se o chod inkubátoru, zajišťuje zdejší akce a má pod palcem koordinaci inkubačních a akceleračních programů již od roku 2020 s malou přestávkou v rámci mateřské dovolené. O tom, co plánuje a jak vidí směřování inkubátoru, nám Terka vyprávěla v následujícím rozhovoru. Mrkněte.
Ahoj Terko, nejprve dodatečná gratulace k nové roli v inkubátoru. A teď pár otázek na tělo. Jakým směrem by se měl inkubátor v nejbližších letech ubírat?
Směr inkubátoru je za mě dobrý. Rok od roku rosteme, což je vidět zejména na zvyšujícím se počtu podaných přihlášek. Touto cestou určitě chceme jít i nadále. Zároveň vím, že je třeba pracovat nejen na nových přihláškách a jednotlivých náborech, ale určitě chci věnovat dostatek péče i inkubovaným a následně vyinkubovaným projektům tak, aby i podnikatelská komunita, kterou v PO máme, neustále rostla.
Mou hlavní vizí je, aby se všichni členové i zaměstnanci a spolupracovníci Point One u nás cítili spokojeně a fungování v Pointu jim dávalo smysl.
V nejbližších letech se také chceme zaměřit na prohloubení stávajících partnerství a navazování nových. Tam vidíme klíč v růstu inkubátoru i jednotlivých projektů a to nejen z pohledu financí, ale také z pohledu umožnění našim firmám zapojit se do různých startupových soutěží, získání know-how od profíků z praxe, vytvoření nových provazeb v rámci startupového ekosystému apod.
Co považuješ za největší výzvu v podpoře začínajících podnikatelů v Point One i v současném startupovém ekosystému?
Jednoznačně financování. Je i naším posláním šířit myšlenku vzdělané společnosti a podpory podnikavosti a podnikání, která s tím úzce souvisí a která se nám v budoucnu několikanásobně vrátí. Potřebujeme vychovávat novou generaci founderů a musíme umět přesvědčit donátory, že to má smysl, což jsem přesvědčena, že stoprocentně má.
Jak plánuješ dále rozvíjet komunitu inkubátoru? Co může být klíčovým prvkem pro ještě lepší propojení členů, mentorů a expertů?
Vnímám, že vzájemná spolupráce a kooperace, ať už mezi jednotlivými členy nebo mentory a experty, je klíčová. V rámci checků se členy se nám opakovaně objevuje názor, že jednou z hlavních přidaných hodnot Point One je právě skvěle fungující podnikatelská komunita. Vnímáme to i jako naši silnou stránku v rámci náboru. Proto na tomto aspektu chci i nadále pracovat. Jako klíčový prvek určitě vnímám komunikaci, jednotnou komunikační platformu, pravidelné setkání nejen členů Point One, ale i mentorů a expertů a samozřejmě networkingové akce, kterých máme v roce 2025 v plánu hned několik.
Jaké nové programy, služby nebo inovace plánuješ přinést do inkubačního procesu?
Myslím, že program je celkově nastaven velmi dobře. Vše na sebe logicky navazuje a určitě nemám ambici něco dramaticky měnit. Zároveň je ale pravda, že je třeba reagovat na aktuální situaci a poptávku. Proto jsme v rámci podzimního náboru přidali program Preinkubace a aktuálně testujeme, jak je program pro nás i pro zájemce o inkubátor přínosný. Tímto programem jsme reagovali na vysoký přetlak přihlášek, takže i zájemci, kteří se do našich programů nedostali, mohou být s inkubátorem nadále ve spojení a připravovat se na další kolo náboru.
Dále také vznikla nová forma spolupráce s již vyinkubovanými projekty. Tyto firmy s námi mohou zůstat v kontaktu prostřednictvím programu Startup ČZU, který jim umožňuje i nadále navštěvovat setkání členů, setkání se speciálními hosty, využívat prostory inkubátoru nebo se účastnit akcí pořádaných našimi partnery. Dále také od nás získávají možnost jednorázových expertních konzultací z oblastí jako je například právo, účetnictví, marketing apod.
V posledních letech se hodně mluvilo o gamifikaci v inkubátoru. Jak ji vnímáš ty a plánuješ v tomto směru nějaké změny nebo vylepšení?
Když jsem v roce 2020 do Point One nastupovala na pozici Office a Event manažerky, akorát gamifikace finišovala. Moc se mi nastavení líbí a dává mi smysl. Vše na sebe logicky navazuje, jsou jasně stanovaná pravidla i postupy. Zejména grafické a podpůrné materiály mi přijdou opravdu super. Za mě to členům velmi usnadňuje práci při jejich podnikatelské cestě. Aktuálně změna nastavených procesů není v plánu. Jediné, co možná zvážím, je větší důraz na používání připravených materiálů a hlavně práci s “Roadmapou”, tam si myslím, že rezervy ještě máme.
Mezinárodní projekty a spolupráce jsou důležitou součástí Point One. Budou v tomto směru pokračovat další aktivity? Máš v plánu navázat nové zahraniční partnery nebo rozšířit existující projekty?
Mezinárodní projekty a spolupráce aktuálně řeší kolegyně Klára Palasová, která nám v tomto směru i přes svou rodičovskou dovolenou velmi pomáhá. Za to jí patří obrovské díky! Určitě je i nadále v plánu mezinárodní projekty a spolupráce rozvíjet a těžit ze vzájemných synergií.
Jaký je podle tebe ideální profil startupu, který by se měl do Point One hlásit? Jaké podnikatele a projekty bys tu ráda viděla?
V Point One vítáme všechny podnikavé a startupové nadšence, kteří mají skutečný zájem na sobě a svém nápadu pracovat. Nelimitujeme, v jaké fázi projekt musí být. Umíme pomoct od úplného začátku nápadu, zároveň ale umíme přijmout i firmu, která již na trhu působí, ale aktuálně např. přešlapuje na místě a potřebuje znovu tzv. nakopnout. Vzhledem k tomu, že jsme podnikatelský inkubátor při ČZU, vítáme u nás především projekty z podporovaných oblastí – ať už je to potravinářství, smart zemědělství, ekologie či např. nové trendy ve výrobě a průmysl 4.0. Mým cílem ale je ke každému přistupovat individuálně a každou přihlášku posoudit s přesahem tak, abychom dokázali vyhodnotit, zda se k nám daný tým hodí i mimo primárně podporované oblasti.
Často se mluví o tom, že podnikání na univerzitě má svá specifika. Jaký je podle tebe největší rozdíl mezi univerzitním a běžným inkubátorem?
V rámci univerzity se nám nyní podařilo několik zajímavých propojení, která našim projektům pomohla k jednoduššímu prototypování díky využití ČZU technologií nebo k získání důležité zpětné vazby od akademických pracovníků a specialistů na dané odvětví. Zde vnímám asi největší rozdíl mezi univerzitním a běžným inkubátorem.
Myslím si ale, že vše má své klady i zápory. Běžné inkubátory si troufám říct mají více rozvázané ruce v oblasti financování a nastavení procesů.
Jaké startupové trendy aktuálně sleduješ a vidíš v nich potenciál pro budoucí členy inkubátoru?
Zejména to jsou AI trendy, které vidíme doslova všude, a ráda sleduji i AgTech, který se k našemu inkubátoru hodí. U nás se zaměřujeme i na tradiční podnikání, což spousta členů oceňuje.
Co tě na této roli nejvíce baví a co bys chtěla, aby si lidé spojili s Point One pod tvým vedením?
Moc mě baví komunikace s podnikatelskými nadšenci. Když vidím u členů jejich zápal a nadšení pro věc, tak mě to nesmírně naplňuje a pozitivně žene dál. Zároveň se mi líbí možné provazby mezi jednotlivými projekty a vzájemné spolupráce, propojování a networking.
A co by si lidé měli s PO spojit? Určitě je to za mě příjemné, přátelské a bezpečné prostředí při jejich podnikatelské cestě.
Na co se letos můžeme v Point One těšit? Chystáte nové programy, akce nebo zajímavé spolupráce?
Jak jsem již zmínila, testujeme nový program Preinkubace a spustili jsme také program Startup ČZU. Akcí chystáme hned několik. I nadále poběží pravidelná setkání členů, startupové novinky nebo setkání se speciálními hosty. Dále na podzim chystáme dvě větší akce a to víkendovou akci Point One Startup víkend a také soutěžní klání Point One Pitchuj Startup, kdy je aktuálně v jednání možné zapojení zahraničního partnera. Naše startupy by dostaly možnost se před odbornou porotou utkat se zástupci partnerského inkubátoru. Pevně věřím, že vše klapne a toto soutěžní klání opět posuneme na novou úroveň. Nové spolupráce se taktéž rýsují, ale to si zatím s dovolením nechám pro sebe.
Jak trávíš svůj volný čas, když zrovna neúřaduješ v Pointu? A čím dobíjíš baterky?
Mým hlavním koníčkem je rodina. Mám 22 měsíční dceru, se kterou trávím veškerý volný čas. Viktorka je skvělý parťák do pohody i nepohody, neustále spolu něco podnikáme, neumíme jen tak sedět doma. No a když se někdy staví za mnou v práci, nesmíme vynechat návštěvu ČZU stájí a všech zvířátek. Momentálně vedou ovce, lamy a krávy.
Máš nějaký oblíbený startup nebo podnikatelský příběh, který tě inspiruje?
To je těžká otázka. Vyloženě jeden konkrétní asi nemám, ale zaujal mě příběh a podnikatelská cesta Ondřeje Krátkého z Liftaga. Ondřej byl u nás v inkubátoru před pár lety jako speciální host a musím říct, že se jednalo o velmi inspirativní setkání. Zároveň, když se řekne startup, asi jako většinu z nás, mě jako první napadne Rohlík.
Kdybys měla dát jednu radu začínajícím podnikatelům, která by to byla?
Pokud má člověk podnikatelský nápad a chuť podnikat, určitě by to měl zkusit. Protože pokud to nezkusíš, tak nikdy nezjistíš, kam tě podnikatelská cesta může dovést.
Moc díky Terko za rozhovor, hodně štěsí na nové pozici a ať pod tvýma rukama inkubátor jen vzkvétá.
Point One ČZU
Podnikatelský inkubátor ČZU oficiálně působí na univerzitě od roku 2015. Od svého založení pomohl více než 180 projektům. Sídlí na kolejích EFG v kampusu univerzity, kde vznikly 3 moderní patra určená pro rozvoj začínající podnikatelů. Podporuje především oblasti udržitelnosti, ekologie, zemědělství nebo zpracování potravin. Mimo inkubační programy pořádá také vzdělávací přednášky nebo pitch night. Inkubátor nově vede od prosince 2024 Tereza Sobotková.